pevnost_02

Pevnosť

Dominantou mesta je pevnosť, ktorá bola vybudovaná v polovici 17. storočia a pôvodne mala slúžiť ako protiturecký obranný hrad. Z architektonického hľadiska má pevnosť hviezdicový pôdorys a bola realizovaná podľa vzoru vtedajších neskorotalianských pevnostných stavieb. Rozloha pevnosti je 56 hektárov, obranné šance dosahujú výšku až 9, 5 metra. Pevnosť je zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Súčasťou areálu sú nasledujúce objekty: bastionové opevnenie s bránami (šance, východná a západná brána), veliteľská budova, tri budovy väzníc, väzenský špitál a objekt práčovne.

V priestoroch areálu väznice sa nachádzajú aj zaujímavé expozície v rámci zriadeného Múzea väzenstva, kde sú umiestnené rôzne predmety a kuriozity, prostredníctvom ktorých sa pokúšali trestanci dostať na slobodu.

V areáli väznice sa nachádzajú aj viaceré pamätné dosky pripomínajúce búrlivé udalosti a osudy ľudí spojené práve s pobytom v tomto zariadení. Je tu umiestnený pamätník dozorcov – obetí leopoldovskej vzbury z roku 1991.

Ďalej sa tu nachádza pamätník politických väzňov, ktorí zomreli vo väznici a symbolický hrob neznámeho politického väzňa.

V ľavej časti pevnosti sa taktiež nachádza kynologický areál a strelnica, ktoré slúžia pre účely príslušníkov ZVJS.

 
)
  Adresa

920 41 Leopoldov

 
 
  Najbližšie zástavky (vzdušnou čiarou)
  • Železničná zástavka Leopoldov zast. 480m
  • Leopoldov,,zdrav.str. 850m
  • Leopoldov,,park 900m
  • Autobusová zastávka 920m
  • Hlohovec,Šulekovo,rázc. 1km