POI_Vodacka-vyhliadka-nad-Jalsovym_-(2)_smer-JZ

Vodácka výhliadka

Ako už napovedá samotný názov bodu, jedná sa o vyhliadku, ktorá dostala pomenovanie pre jedinečnú dostupnosť vodákmi (vzdialená len cca 5 min. pešej chôdze od Váhu pri Rybárskej chate Jalšové). Bod vyhliadky leží vo výške 185 m.n.n nad opusteným lomom na ťažbu cestného kameňa a pod novo zrekonštruovanom penzióne Mier. Vodácka vyhliadka je polytematicky výnimočné miesto.

Ponúka 180 stupňovým panoramatickým výhľad na alúvium Váhu a Drahovecké štrkoviská, tz. kazety. Za priaznivých poveternostných podmienok vidno napr, veterné elektrárne na Cerovej a Malé Karpaty.

Horninové prostredie vidno na obnažených stenách lomu zo štátnej cesty Hlohovec-Piešťany ako na dlani. Pod hrubou vrstvou spraše sú uložené svetlosivé triasové rozpukané dolomity s bielymi kalcitovými žilkami patriace ku Križňanskému príkrovu. Lom je pre svoju cca 20 metrovú výšku výstavený výraznej vodnej a veternej erózií.

Z rastlinných druhov dominujú dubiny a xerotermný zástupcovia: veľmi ohrozený vstavač vojenský, zraniteľný hlaváčik jarný a poniklec veľkokvetý miestami doplnené zakrpatenými kríčkami borievky a hlohu.

Tým unavenejším čo si potrpia na pohodlie prídu vhod služby zrekonštruovaného penziónu Mier alebo Rybárskej chaty.

 
)
  Adresa

922 31 Jalšové

 
 
  Najbližšie zástavky (vzdušnou čiarou)
  • Jalšové,,chata Mier 220m
  • Jalšové,,obec 900m
  • Jalšové,,obec 940m
  • Koplotovce,,hor.koniec 2,5km
  • Madunice,,Mobilier 2,8km