POI_Hadia-skala_

Hadia skala

Pôvodný povrchový lom vápencov s polohami dolomitov, fialových a červených bridlíc si svoje pomenovanie právom zaslúži. Lokalita je biotopom chránenej úžovky zelenej a úžovky obojkovej. Vrchnú, sucho a teplomilnú. tzv. xerotermnú časť lomu osídľuje typický predstaviteľ - hlaváčik jarný. Xerotermná lúka je zároveň vyhliadkou na Váh, obce Drahovce a Madunice.

Okolité teplomilné dubiny obľubuje aj náš najväčší chrobák - roháč obyčajný. Spoločne s ohrozeným fuzáčom veľkým potrebujú pre svoj život odumierajúce drevo. Čas párenia roháčov je pre entomológa skutočným leteckým dňom.

Ak sa vydáme popod zrub Hadej skaly po lesnej ceste na severozápad dorazíme na koniec lesa. Pod lesom si od júla do augusta môžeme nazbierať ten najcennejší všeliek okresu - repík lekársky. Zvonka je obklad z jeho žltých kvetov na zelenej byli účinný na všetky popáleniny a jazvy. Odvar lieči pečeň, žlčník, obličky, žalúdok dokonca i zápal krku. Poľnou cestičkou na západ zídeme až k štátnej ceste Piešťany - Hlohovec, cca 2,5 km od Rybárskej chaty pri Váhu.


 
)
  Adresa
920 01 Hlohovec
 
  Kategórie
 
  Najbližšie zástavky (vzdušnou čiarou)
  • Jalšové,,chata Mier 1,2km
  • Koplotovce,,hor.koniec 1,8km
  • Jalšové,,obec 2km
  • Jalšové,,obec 2km
  • Koplotovce,,obec 2,1km